Ohlasy žáků na mezinárodní setkání Challenge!

V posledním dubnovém týdnu naše škola hostila mezinárodní setkání v rámci projektu Erasmus+ s názvem Challenge! Níže si můžete přečíst názory zapojených žáků.

Tak, je za mnou další z neuvěřitelných zážitků. Moc bych chtěla opět poděkovat mé mamince, která mi toto pomohla celé uskutečnit a měla s námi trpělivost, ale také škole, která mi vůbec umožnila se zapojit. Víte, Erasmus+ Challenge není jenom o tom se něco naučit a zdokonalit si angličtinu, ale o tom poznat nové lidi, kultury a nasbírat mnoho zážitků. Musím říci, že i když jsme každý jiný národ, máme jedno společné, a to lásku k angličtině. Je zvláštní, když ve svém jazyce můžete mluvit a nepřemýšlet nad tím, jaké slovo použijete. V angličtině každý hledá správné slovo, aby to vystihlo jeho myšlenku. Byla to doopravdy velká zkušenost. Toto setkání se konalo v České republice a já hostila dvě polské dívky. Jako vždy byli v projektu zapojeni Portugalci, Poláci, Chorvati a Turci. Já už mám tyto země zaškatulkované jako země s velice hodnými a usměvavými lidmi. Děkuji za tenhle týden, za možnost si zlepšit anglický jazyk a za nespočet zážitků. Já ani nevím proč, ale podle mě Česká republika má hodně lidí s negativními myšlenkami a to je špatné. Lidé by se měli smát a radovat, že mají jeden druhého. To byl jeden z poznatků tohoto týdne. Lidé, co k nám přijeli do hostitelských rodin, byli usměvaví a přátelští a to se mi na nich líbilo - ta upřímnost, která z nich vyzařovala. Doufám, že ještě do doby, než ukončím základní školu, se tento projekt obnoví. Člověk si myslí, že je to jen týden, že na to po chvíli zapomene, ale není to pravda. Ty zážitky a lidi se vám zafixují a zůstanou a chybí vám čím dál víc. Jenom, když si řeknete "už nikdy je neuvidím", tečou mi slzy. Moc mi chybí ti lidé, to, že je vídáte každý den a to, že jste si na ně zvykli a pak najednou odjedou. Děkuji škole TGM Borohrádek za to, co mi poskytla. Chybíte mi. 

Sára Pfeifferová

 

 

V Čechách se konal druhý, celkově ale již předposlední, meeting mezinárodního projektu Challenge, v němž jsou zapojeny školy z pěti zemí, a to z Polska, Chorvatska, Portugalska, Turecka a z Čech. V projektu Challenge jde o zlepšení anglického jazyka v praxi za pomocí výměnného pobytu.


Zahájení meetingu probíhalo v aule školy, kde byl pro zahraniční hosty – učitele a studenty, připravený program jako zpěv či už proslulé akrobatické vystoupení.

 

Po skončení vystoupení se všichni žáci účastnící se projektu odebrali společně do třídy, kde se všichni seznamovali za pomocí her, které měly nebývalý úspěch. Když už jsme se všichni znali, nebylo na co čekat se zahájením hlavního tématu celého týdenního setkání, což bylo založení fiktivní firmy, pro kterou bylo třeba utvořit design triček a následnou propagaci reklamou. Práce v týmu, kde nikdo nemluví vaším rodným jazykem, je náročná, ale výsledek a nabyté znalosti a zkušenosti za tu námahu určitě stály.


Samozřejmě, že jsme celý týden jen nepracovali, ale také jezdili po výletech. Cizincům jsme chtěli ukázat krásnou přírodou, kterou naše země oplývá, a jako jeden příklad za všechny jsme vybrali Prachovské skály.  A z urbanistické stránky naší republiky… Uznejte, že neukázat jim Prahu by byl skoro hřích, tak se ve středu jelo na celodenní výlet do hlavního města! Dále jsme byli v Litomyšli, Hradci Králové a Jičíně.

 

Projekt, jako je tento, je určitě skvělý způsob zlepšení svých znalostí anglického jazyka způsobem, který ve škole jde jen těžko – přímou komunikací s někým, kdo náš rodný jazyk neovládá. Zkušenost je to obrovská, a to nejenom na poli učení se jazyku. Já děkuji své škole T. G. Masaryka Borohrádek, že se již po dlouhou dobu zabývá takovými projekty. Věřím, že své nově nabyté zkušenosti v životě rozhodně zužitkuji.

Vojtěch Cikán

 

 

Účast v projektu Erasmus pro mě zůstane nezapomenutelným zážitkem. Zpočátku jsem se docela bála toho, jak zvládnu komunikovat v angličtině, i toho, jak dokážeme doma ubytovat a zabavit zahraničního kamaráda.  Ale teď už vím, že moje obavy byly úplně zbytečné. 

 

Několikrát jsem se mohla setkat s dětmi z jiných zemí. Pracovali jsme v různých mezinárodních týmech, plnili zajímavé úkoly a výzvy, viděli jsme spoustu zajímavých míst. Dvakrát jsme u nás doma nebo společně s rodinou Dianky Laluhové poskytli ubytování dívce z partnerské země, jednou z Turecka a podruhé z Polska. Snažili jsme se jim připravit pěkné ubytování, dobrou zábavu i dobré jídlo a myslím, že se nám to povedlo. Strašně si cením učitelů a paní ředitelky, bez kterých by tento skvělý projekt nebyl.

 

V červnu odlétáme na poslední setkání do Chorvatska. Pro mě to bude v Erasmu první cesta, a tak mám trošku strach, jak to budu v cizí rodině zvládat. Ale přesto se už moc těším. Těším se nejen na krásné Chorvatsko, ale hlavně na přátele, které jsem díky projektu Erasmus poznala.

Eliška Dudová

 

 

Ráda bych vám řekla něco o projektu Erasmus+. Myslím si, že tento projekt byl opravdu báječný, a to nejen kvůli tomu, že jsem si procvičila angličtinu, ale především proto, že jsem potkala opravdu skvělé lidi, kteří by se snad ani v celém Česku nenašli! Mimo jiné jsem také poznala jejich kultury, některá slova z jejich jazyků a také jsem si uvědomila, že by lidé neměli strkat všechny do jednoho pytle a nedělat si falešnou představu o někom, koho vůbec neznají, třeba jen kvůli tomu, odkud pocházejí. Jednoznačně si ale myslím, že všechny projekty na způsob Erasmu jsou jedny z nejlepších, protože potkáte nové přátele, se kterými byste se nejspíš v životě ani neviděli, dostanete se někam, kam byste se třeba v životě nedostali, a také si velmi dobře procvičíte angličtinu. Na závěr bych chtěla říct, že projekt Erasmus se mi opravdu líbil a cením si všeho, co jsem díky němu zažila.

Kateřina Davidová

 

 

Děkuji projektu ERASMUS+,

za další zajímavou životní zkušenost, kterou jsem získala z výměnného pobytu.

Celý týden jsem ve své rodině hostila tureckou dívku, která byla velmi hodná a milá. Velmi rychle jsme si porozuměly a staly se z nás kamarádky. Snažily jsme se komunikovat anglicky, turecky a česky.  Naučila jsem se nová anglická, ale i turecká slovíčka. Velmi rychle se i ona naučila nová česká slovíčka. Společně jsme jezdili na výlety po naší zemi. Program na celý týden byl nabitý. Poznala jsem nové kamarády i velmi hodné učitelky ze spřátelených zemí. Těším se na další setkání.

Kateřina Sejkorová

 

 

Tento projekt se mi velmi líbí, protože se pokaždé seznámím se skvělými lidmi a naučím se spoustu nových slovíček. Všem lidem, kteří mají možnost se do projektu Erasmus přihlásit, bych to doporučila, protože si myslím, že je to výborná zkušenost seznámit se s novými lidmi a vylepšit si angličtinu. Máte také  možnost podívat se do zahraničních zemí, jako je v našem případě Portugalsko, Polsko, Chorvatsko, Turecko. Kvůli potížím v Turecku se nemohl výjezd do Ankary uskutečnit, proto bylo další setkání u nás v České republice. Všichni jsme si to velmi užili a doufáme, že tento projekt nebyl naposled.  

Barbora Faltová

 

 

Abych napsal něco k této akci.  Myslím, že pobyt zahraničních dětí v různých rodinách je obecně hodně naučný už jen na angličtinu, ale také na dějepis, zeměpis a pro mnohem vice věcí. Mně samotnému projekt Erasmus hrozně pomohl v angličtině. Ukázal mi, že angličtina je skutečně velice podstatná pro život v zahraničí a celkově do budoucna. Pokud budete mít příležitost se tohoto projektu účastnit, nepromrhejte situaci, byla by to velká škoda.

 

A teď obecně o tomto týdnu. Zase u mě jako vždycky byla nejlepší komunikace, kterou nám tento projekt nabídl. Jasně, Praha, Tongo, Litomyšl, to vše bylo super, ale jsem Čech, takže tohle všechno už znám. Proto si myslím, že komunikovat s lidmi ze zahraničí, už jenom o tom, jak se žije u nich, je pro nás studenty z Borohrádku to nejpodstatnější. Celkově program zase neklamal, nebyla chvíle nudy a bylo to skvěle vyváženo, jak s naukou, tak i s legrací při různých aktivitách. Poprvé za všechna setkaní se všechny země snažily komunikovat. Nebyla země, která by vyloženě v angličtině nekomunikovala.

Daniel Kopsa

 

 

Tento projekt se mi velice líbil, myslím, že se to všem moc líbilo a že si to všichni moc užili. Rozhodně doporučuji i dalším generacím, aby se tohoto projektu zúčastnily. Také si myslím, že si všichni získali nové přátele ze zahraničí a že se něco přiučili.

 

Děkuji za možnost přihlásit se do tohoto projektu a už se moc těším na další rok. :)

Eliška Syrová

 

 

Toto projektové setkání Erasmus bylo nejlepší z těch, co jsem zažila. Myslím, že by tento projekt měl pokračovat. Měli by si tímto projektem projít všichni. Lepší věc, jak strávit týden, snad neexistuje. Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit.

Kristýna Novotná

 

 

Při letošním setkání v rámci Erasmus + jsme přivítali studenty z Chorvatska, Polska, Portugalska a Turecka.

Toto setkání hodnotím jako zdařilé. Škoda jen, že nám nepřálo počasí. I přesto jsme absolvovali krásné výlety do Prahy, Prachovských skal, Litomyšle i Hradce Králové. Jsem rád, že jsem se mohl projektu zúčastnit. Projekt mi přinesl mnoho nových poznatků o jiných zemích a zároveň jsem mohl poznat nové kamarády.

Lukáš Černý

 

 

Erasmus se mi moc líbil. Moc jsem si to užila. K nám domů přijela Polka jménem Róża a byla moc milá a hodná. Výlety byly super, nejde říct, že by se mi něco nelíbilo. Všechno, co jsem zažila, je nezapomenutelné.

Diana Laluhová

 

 

Tento projekt se mi velice líbil.

Byl úžasný. Poznal jsem mnoho nových kamarádů a k tomu jsem si procvičoval angličtinu - každý den jsem mluvil s cizinci.

Také jsem hostil u sebe doma jednoho kluka, se kterým jsem si hodně povídal, a bylo to srandovní.
Tímto velice děkuji za úžasný týden :) 

Petr Šrámek

 

 

Toto setkání bylo jako minulý rok super, byli tady noví lidé, kteří se stali našimi přáteli. Líbila se mi práce v mezinárodních týmech i vše ostatní bylo super. Chtěl bych vám poděkovat, že jsem se mohl zúčastnit tohoto setkání i přesto, že jsem nikoho nehostil. Celkově tato setkání jsou pro mě velkou zkušeností a děkuji vám za to, že jsem se mohl zúčastnit.:-)

Lukáš Sazima

 

 

Setkání se mi moc líbilo. Všechny věci byly perfektní a nic nemělo chybu. Myslím, že se setkání zalíbilo i všem dalším účastníkům.

Tomáš Fuchsa

 

 

 

 

Mgr. Michal Přibyl | 12.05.2017 v 17:43