« Předchozí měsíc březen 2024 Další měsíc »

Zakončení projektu Time Capsule 2014 - 2114

Ve školním roce 2014/2015 jsme byli zapojeni do mezinárodního projektu eTwinning s názvem Time Capsule 2014 – 2114 (volně přeloženo Časová schránka 2014 – 2114). Stejně jako třináct partnerských škol z různých míst Evropy jsme tvořili rozmanité materiály pro budoucí generace.

Žáci v průběhu celého školního roku psali dopisy budoucím generacím, zpracovávali různé dokumenty, výtvarné práce i videa a také komunikovali s vrstevníky ze zahraničních škol.

Vznikly knihy přibližující dnešní životní styl, školní docházku, zvyky, módu, stravování, vize budoucnosti, tipy pro šťastný život či názory lidí. Dále byla například vytvořena kniha v angličtině Mr Mole in the Czech Republic, která prostřednictvím maskota projektu zábavnou formou představuje naši zemi, i česko-anglický sborník doplněný fotografiemi s názvem Naše oblíbené citáty a přísloví.

Školáci také natáčeli videa v češtině i angličtině se vzkazy, popisovali předměty umístěné do truhly či věci, které je činí šťastnými. Někteří se také zapojili do mezinárodní projektové fotosoutěže.

Součástí bylo rovněž komunikování mezi partnerskými školami formou on-line diskuzí a videokonferencí, všechny třídy se také účastnily projektového dne Time Capsule konaného 6. března 2015.

Projekt byl slavnostně zakončen dne 24. června. Nejprve byly vystaveny všechny materiály a připravené předměty, které byly následně uloženy do truhly. Ta byla přemístěna před budovu ZŠ TGM Borohrádek, kde byla za přítomnosti všech žáků a učitelů i starosty a tajemníka města Borohrádku zakopána a označena kamenem s názvem projektu Time Capsule 2014 – 2114 i nově zasazeným stromkem. Schránka by měla být otevřena za sto let.

Projekt byl velmi přínosný, neboť vznikly velmi zajímavé výstupy, byly využívány moderní výukové postupy, díky mezinárodní spolupráci žáci používali angličtinu v praxi a samotné téma vedlo všechny účastníky k přemýšlení o blízké i vzdálené budoucnosti.

Poděkování patří všem žákům a zapojeným pracovníkům školy a dále Mgr. Danielové za poskytnutí velkého kamene pro označení místa uložení truhly, panu kamenosochaři Špačkovi z Ostřetína za bezplatné opracování kamene a vytvoření nápisu a Mgr. Joskovi za darování "truhly".

Materiály vytvořené v rámci projektu jsou dostupné spolu s dalšími informacemi na webových stránkách http://timecapsule.webnode.cz (stránky jsou postupně doplňovány).

Michal Přibyl

Mgr. Michal Přibyl | 24.06.2015 v 21:03