Pro rodiče

Vážení rodiče,

naše škola je příznivě hodnocena jak rodičovskou veřejností, tak i Českou školní inspekcí. Velmi si toho vážíme. Nicméně i ta nejlepší škola není zcela imunní proti výskytu šikanování. Proto chceme být připraveni zachytit případné ubližování silnějších slabším hned v počátku a účinně takové bezpráví zastavit. S tímto záměrem jsme vytvořili program proti šikanování. Jeho důležitou součástí je spolupráce nás pedagogů s Vámi - rodiči. Prosíme Vás proto o pomoc.

Kdybyste měli podezření či dokonce jistotu, že je Vašemu dítěti ubližováno, bezprostředně se na nás obraťte (na třídního učitele, školní metodičku prevence či ředitelku školy). Vaši informaci budeme brát velmi vážně a situaci budeme odborně a bezpečně řešit.

Děkujeme za podporu.

Mgr. Iva Přibylová, ředitelka školy

 

Vši v dětském kolektivu, charakteristika a léčba zavšivení

Napadení vší je parazitární onemocnění, které je snadno přenosné. Veš se živí krví svého hostitele. Postihuje hlavně děti v kolektivech (školy, školky, dětské tábory), ale nevyhýbá se ani dospělým. Veš se přenáší přímým kontaktem vlasů, např. při pracovních činnostech, nebo sdílením textilií (čepice, lůžkoviny, ručníky, čalounění) či kartáče a hřebenů na vlasy. Při napadení dítěte vší je velmi pravděpodobné i onemocnění sourozenců a rodičů. Častěji také bývají napadeny dívky než chlapci. Výskyt vši dětské nelze nijak ovlivnit hygienickými návyky, veš přežívá bez újmy běžné mytí vodou a šampónem či kartáčování vlasů, proto rodina nemůže nijak ovlivnit získání tohoto onemocnění, a i když je situace nepříjemná, není třeba se za ni stydět. Naopak výskyt je třeba okamžitě oznámit ve škole či školce a pedagog anonymně zajistí sdělení informace ostatním rodičům. Nákazu vší je třeba okamžitě řešit, a to likvidací vší, a po dobu 3 týdnů dále sledovat jejich výskyt ve vlasaté části hlavy. Dítě se nesmí vrátit do kolektivu až do úplného odstranění všech vší nebo hnid. Při zanedbání onemocnění mohou vzniknout závažné komplikace jako infekce či alergická reakce. Dobrou zprávou je, že bez zdroje obživy (lidská krev) veš vydrží maximálně 24 hodin, pak vysychá. Je však nutné v každém případě důkladně vyprat tkaniny, se kterými přišel nemocný do styku, hlavně pak povlečení a čepice.

Průvodním projevem je svědění a škrábání ve vlasaté části hlavy, které se objeví většinou do 1 týdnu od nákazy. Nejraději vši obývají oblast za ušními boltci a v týlu hlavy. Veš dětská se živí krví člověka, na kterém parazituje. Svědění je způsobeno pohybem a bodáním parazita. Ve vlasech nacházíme vši, jejich vývojová stádia a vajíčka, zvané hnidy. Dospělá veš je hnědá až hnědošedá, velká 2-4mm. Hnidy jsou vajíčka vší, která vši kladou už několik hodin po oplození na vlas blízko k pokožce hlavy. Jsou to 1 mm velké bělavé váčky, pevně připojené k vlasu, nejdou odfouknout, pouze mechanicky stáhnout. Po nakladení hnid se za 8-10 dnů vylíhnou larvy vší, podobné dospělým jedincům a ty už sají krev. Za dalších 8 dní se larvy promění v dospělé vši. Jedna veš dokáže naklást několik desítek hnid. Hnida či veš dokáže při stažení z vlasu a zmáčknutí mezi nehty "lupnout" i krátký čas po usmrcení, dokud nevyschne.

Přípravků k boji se vší jsou dva druhy, likvidační a preventivní.

Likvidace nákazy vší dětskou je bezpečná, a je nutné ji po 8-10 dnech opakovat! Přípravky proti vším jsou k dostání bez lékařského předpisu a je jich celá řada se srovnatelnou účinností, pokud se ovšem použijí správně. Obsahují látky, které vši zadusí a proti kterým nemůže vzniknout rezistence; popřípadě ještě přírodní silice a oleje. Chemická léčiva se příliš nepoužívají, neboť vši se po nějaké době stávají odolnými a najít látku bezpečnou pro děti není snadné. Není vhodné ani používání veterinárních preparátů, neboť obsahují látky, které mohou člověku způsobit vážné nežádoucí účinky. Přípravek k zahubení vší je olejnatá kapalina, která se hustě nanese na celou délku vlasů a nechá se určenou dobu působit (můžeme vylepšit zabalením hlavy do přiložené čepičky či potravinářské fólie). Poté vlasy umyjeme šampónem. Šampón můžeme obohatit přidáním několika kapek tea-tree (nebo jiného vhodného) eseciálního oleje, někdy je šampón přiložen k přípravku. Po důkladném opláchnutí důkladně vyčešeme vši i hnidy speciáním hustým hřebínkem, tzv. všiváčkem. Každé 2-3 dny dále vlasy kontrolujeme a po 8-10 dnech kúru zopakujeme! Výskyt vší hlídáme po dobu dalších 3 týdnů.

Výskyt hnid ve vlasech. Hnidy je potřeba v každém případě z vlasů odstranit. Pouhým okem není možné po aplikaci likvidačního přípravku poznat, zda je hnida živá či mrtvá, hnidy je nutné nechanicky stáhnout z vlasu. Po použití přípravku k léčbě zavšivení použijte hustý hřebínek, zvaný všiváček. Je třeba trpělivosti, na vlasy můžete přidat kondicionér, hřebínek bude po vlasech klouzat. Při použití žehličky na vlasy není možné, aby byly spáleny i hnidy nakladené přímo u kořene vlasu, aniž by došlo k popálení pokožky hlavy.

Existuje gel na detekci hnid ve vlasech, gel se aplikuje na suché či mokré vlasy a po opláchnutí se objeví obarvené hnidy.

Preventivně se dají užít přípravky s poměrně bezpečnou účinnou látkou IR 3535, dále přípravky se směsí esenciálních olejů, aplikují se denně ráno. Lze také preventivně mýt dětem hlavy šampónem s obsahem tea-tree oleje. Alternativou je také denně ráno rozetřít mezi prsty vhodný esenciální olej (tea-tree, citronella, litsea apod.) a aplikovat na vlasy, nikoli na pokožku hlavy.

Pokud se důkladné vymýcení vší neprovede v celém kolektivu, nákaza se bude vracet. To nejdůležitější jsou přeci pro nás pro všechny zdravé a šťastné děti.

PharmDr. Pavla Adámková


E-bezpečí

Filmy, videa, knihy

Seznam se bezpečně - filmy a videa o bezpečnosti na internetu

Video E-Bezpečí: Seznamování na internetu

Video Europolu o bezpečnosti na internetu

Kniha On-line Zoo: Kniha seznamuje zábavnou formou i ty nejmenší čtenáře se základy bezpečného chování na internetu. S touto publikací nahlédnete do neobyčejné zoologické zahrady, kde všechna zvířátka používají internet. Možná rizika související s používáním internetu kniha vysvětluje právě na jejich příkladu. Kniha je k dispozici zdarma ke stažení, lze ji také zakoupit v tištěné formě.

 

Webové stránky

Národní projekt prevence rizikového chování v online prostředí E-Bezpečí. Doporučujeme..: http://www.e-bezpeci.cz

Poradna E-Bezpečí: http://www.napisnam.cz

Projekt bezpečný internet: http://www.bezpecnyinternet.cz

Článek Desatero dobrého kybernetického rodiče

 

Rodičovská kontrola a nastavení služeb

Google Centrum bezpečnosti Pro rodiny: https://safety.google/families

Aplikace Family Link: https://safety.google/families/parental-supervision

Aplikace YouTube Pro děti: YouTube Kids

 

 

Další témata

Zkušební testy na nové testování CERMAT

Zkušební test - matematika

Zkušební test - český jazyk


Desatero pro rodiče dětí předškolního věku

Odkaz na stránku MŠMT, ze které je možné stáhnout materiál Desatero pro rodiče dětí předškolního věku.

 

Jak správně psát

http://www.jak-spravne-psat.cz

  

Zdravé zuby

http://www.zdravezuby.cz

 

Jděte ven

http://www.jdeteven.cz

 

Celé Česko čte dětem

http://www.celeceskoctedetem.cz

 

 

Přehled středních škol

http://www.stredniskoly.cz

http://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly

 

Pedagogicko-psychologická poradna Rychnov nad Kněžnou

Odkaz na stránky PPP Rychnov nad Kněžnou

 

Web Mgr. Přibyla s doplňujícími materiály pro výuku angličtiny a informacemi o projektech

http://mpzsboro.webnode.cz

 

Čtyři rady psycholožky, jak dostat dítě od počítače

http://ona.idnes.cz/deti-a-zavislost-na-pocitacovovych-hrach-tipy-pro-rodice-pe4-/deti.aspx?c=A120507_092422_deti_job