Svět v Borohrádku

Město Borohrádek organizuje ve spolupráci s naší školou, místními spolky a organizací INEX-Sdružení dobrovolných aktivit akci s názvem Svět v Borohrádku.

Jedná se o tzv. workcamp – mezinárodní dobrovolnický projekt, kterých se ročně konají po celém světě více než dva tisíce. V rámci workcampu se na určitém místě setká skupinka tvořená dobrovolníky z různých zemí a pracuje na projektu prospěšném pro místní. Tyto akce přinášejí jak místním, tak hostům jedinečnou možnost potkat se s lidmi z různých částí naší planety, poznávat nové kultury, procvičit cizí jazyky a především se společně bavit. Dobrovolníci vždy přinášejí nový pohled, elán a nápady, které napomáhají lokálnímu rozvoji.

Náš workcamp bude probíhat od 1. 7. do 15. 7. 2018. Do našeho města přijede 8 zahraničních dobrovolníků – studentů a čerstvých absolventů ve věku 18 – 27 let. Našimi hosty budou Sara a Jan ze Španělska, Roman a Anastasia z Ruska, Linh z Vietnamu žijící v USA, Yung-Chen z Taiwanu, Karen z Mexika a Shan z Hong Kongu.

Hlavní náplní prvního týdne bude uspořádání výstavy fotografií s názvem Svět v Borohrádku. V pátek 6. 7. a sobotu 7. 7. budete v naší škole moci obdivovat fotografie z dalekých krajin, jejichž autory jsou jak účastníci workcampu, tak řada dalších cestovatelů. Těšit se například můžete na fotografie přibližující život v zemích zahraničních dobrovolníků, na nádherné fotografie z Maroka či Nového Zélandu pořízené fotografem Janem Schneiderem, na poutavé snímky Filipa Vogela a Petra Javůrka, dobrodruhů z Čestic, kteří absolvovali cestu kolem světa ve dvaačtyřicet let starém žiguliku, nebo na fotografie dalšího dobrodruha Vojtěcha Hlásného, autora knihy S Čezetou po stopách Dr. Emila Holuba, který na své motorce z roku 1962 projel přes čtyřicet zemí v Jižní a Severní Americe, Africe, Evropě a Asii. Do Borohrádku rovněž dorazí putovní výstava „Karibuni Kenya - Afrika nevšedníma očima“ a „Ostrov naděje“. Součástí také bude program v kině, kde budou promítána krásná videa z Grónska, Ugandy či cesty na K2 natočená Petrem Janem Juračkou a místní cestovatelé budou hovořit o svých zážitcích. Poslechnout si budete moci vyprávění pana učitele Ondřeje Sitky o putování po Jižní a Střední Americe nebo povídání Zuzany Bohuslavové a Tomáše Šimka o tom, co jim přinesly bezmála tři roky strávené cestováním.

V druhém týdnu bude naše škola hostit příměstský tábor, při kterém české vedoucí doplní právě zahraniční dobrovolníci. Čtyřiadvacet přihlášených žáků si tak bude moci užívat táborové aktivity zpestřené o setkávání s různými kulturami, poznávání tradičních her ze zemí dobrovolníků a také budou moci zábavnou formou používat angličtinu.

Workcamp bude zakončen účastí hostů na neckyádě, kterou pořádá místní vodácký spolek Cvak Team v sobotu 14. 7. 2018

Setkávání místních a zahraničních dobrovolníků bývají velmi obohacující pro obě strany. Pro zájemce proto například připravujeme možnost společného sportování, výletu na kolech nebo posezení u táboráku.

Věříme, že tyto dva týdny přinesou všem zapojeným mnoho krásných zážitků. Další informace najdete na webu Svět v Borohrádku a této stránce na Facebooku.

Mgr. Michal Přibyl | 25.06.2018 v 17:47