Školní TV na akci Jak se dělá televize s ČT

Gymnázium Příbram hostilo ve dnech 2. a 3. listopadu již 5. ročník setkání školních televizí pod záštitou České televize s názvem Jak se dělá televize s ČT. Mezi deseti redakčními týmy ze základních a středních škol z celé ČR nechyběli ani členové školní TV ZŠ TGM Borohrádek.

Vedle prostoru pro výměnu zkušeností mezi školními televizemi je smyslem akce umožnit žákům učit se od profesionálů z ČT. O práci v televizi se dozvídali při besedách s ředitelem zpravodajství Zdeňkem Šámalem, moderátorem Václavem Moravcem, vedoucí redakce počasí Taťánou Míkovou, zahraničním zpravodajem a moderátorem Martinem Řezníčkem, sportovním redaktorem a zpravodajem Miroslavem Langerem, vedoucí vysílání Janou Záhorskou, režisérem Charilaosem Karadžosem a dramaturgem Petrem Kopeckým. Žáci se také účastnili workshopů. Moderátor Jakub Železný se zaměřil na moderování a rétoriku, moderátorka Světlana Witowská na vedení rozhovorů, tématem dalších workshopů bylo natáčení a fotografování, střih a střihová postprodukce či moderní technologie ve vysílání. Na Gymnáziu Příbram si žáci mohli vyzkoušet i práci ve cvičném televizním studiu a přenosovém voze.

V rámci akce rovněž probíhala soutěž o cenu pořadu Zprávičky. Každá zapojená školní televize přihlásila jednu ze svých reportáží, která byla ohodnocena odborníky z České televize a také diváky. Reportáž borohrádeckého týmu o Mírovém běhu obsadila třetí místo v hlavní kategorii, zvítězila ve dvou ze tří doprovodných kategoriích a odměnou štábu z naší školy jsou tři akční kamery.

Velmi děkujeme Gymnáziu Příbram a České televizi za možnost zúčastnit se této výborně připravené akce.

Michal Přibyl

Dojmy žáků:

Opravdu jsem nečekala, že mi tato akce přinese tolik, kolik mi přinesla! Mluvila jsem za naši školní televizi a byla jsem velice nervózní, ale nakonec to zas tak hrozné nebylo. Naučila jsem se například, jak se lépe vyjadřovat, vést rozhovor a zjistila jsem, jak to chodí v České televizi. Přebírala jsem všechny ceny a vtipné bylo to, že jsem si vždycky šla zpátky sednout, ale ani jsem to nestihla, protože hned řekli, že jsme se umístili v další kategorii. Jsem vděčná naší škole, že mi umožnila zúčastnit se takovéto akce. Mám velkou radost a těším se na další podobné projekty.

Ema Houštěková

Projekt v Přibrami se mi líbil. Jsem ráda, že jsem se mohla účastnit takové události a naučit se nové věci. Také bylo super slyšet názory od odborníků z České televize a vyzkoušet si jejich kamery a dokonalou techniku. Páteční večer proběhlo představování školních televizí, při kterém byla přehrána reportáž s názvem Peace Run od našich bývalých deváťáků. Zároveň byla zahájena soutěž, kde naše škola vyhrála tři ocenění. Další den jsme se zúčastnili několika workshopů na různá témata. Nejvíce se mi líbil workshop s panem Železným o moderování a rétorice. Čas strávený na Gymnáziu Příbram velmi rychle utekl a myslím si, že každý z nás se dozvěděl nebo naučil něco nového. Všichni jsme si to tam moc užili.

Veronika Michajlowa

Reportáž ČT

Školní TV reportáž o akci zpracovává.

Mgr. Michal Přibyl | 11.11.2018 v 18:46