Projektové setkání v Turecku

Teşekkür ederim, turečtí přátelé!

ZŠ TGM Borohrádek je druhým rokem zapojena do projektu Comenius Let´s Create a spolupracuje tak se školami ze Španělska, Polska a Turecka. První dubnový týden se zástupci školy z řad žáků i učitelů zúčastnili projektového setkání čtyř zemí v tureckém městě Çorum ležícím 250 km východně od Ankary. Hostitelé připravili zajímavý program, ve kterém nechyběly výlety, práce na projektových úkolech a samozřejmě i poznávání turecké školy.

Turecký školní systém se od našeho liší. Žáci a studenti nosí uniformy, vyučování začíná většinou o půl deváté a starší ročníky musejí zvládnout každý den osm čtyřicetiminutových vyučovacích hodin. Po příchodu do školy si neodkládají oblečení  v šatnách, ale pouze na věšáky ve třídách. Vybavení školním nábytkem v partnerské škole působí skromně, ale v každé učebně je interaktivní tabule, která vypadá jako obrovská televizní obrazovka. Stát školy výrazně podporuje – např. plošným poskytováním interaktivních učebnic. Dle slov nejvyššího představitele města pro oblast školství není největším problémem tureckého školství překvapivě nedostatek financí, ale přílišná upjatost studentů a učitelů na přijímací řízení na vyšší stupně škol.

Kromě partnerské školy Cumhuriyet Lisesi jsme si mohli prohlédnout i některé fakulty  místní univerzity Hittite University, kde nás přijal rektor Prof. Dr. Reha Metin Alkan.

Obsahem projektu Let´s Create je vedení fiktivní firmy. Firma tureckých partnerů je zaměřena na ruční výrobu dekorativních měděných předmětů. Čeští, španělští a polští žáci se snažili o podobné výrobky. Nejprve museli okopírovat obrázek s historickými motivy na měděný plát a poté daný motiv vyrývali.

Navštívili jsme i místní firmy. Líbilo se nám v pekárně, v keramické dílně a velmi nás zaujala technika zpracování onyxu, typického tureckého minerálu.

Na společných výletech jsme poznávali další města, bohatou tureckou historii i zajímavé přírodní úkazy.

Prvním naším výletem byla cesta kaňonem Incescu, kde jsme obdivovali nádhernou přírodní scenérii a poprvé jsme viděli ve skále památku z římského období. Následoval výlet do původního hlavního města Chetitů – Boğazkale (Chattuše). Ve „ztraceném městě“ jsme si prohlédli zbytky hradeb dlouhé 6 km, pozůstatky obytných domů se čtverhranným půdorysem, ve kterých se původní místnosti nacházely za sebou. Je obdivuhodné, co všechno zůstalo od druhého tisíciletí před naším letopočtem zachováno.

Navštívili jsme i město Amasya, což je hlavní město stejnojmenné provincie v Černomořském regionu. Dříve byla sídlem pontských králů, později součástí římské říše a po dobytí Turky v 11. století se stala centrem islámské kultury. Vyšplhali jsme do míst, kde jsou pozůstatky hrobů králů a prohlédli si archeologické nálezy v místním muzeu. Neopakovatelným zážitkem pro nás byla návštěva mešity. Před vchodem jsme odložili boty, ženy a dívky si zakryly vlasy a mohli jsme vstoupit po měkkém koberci dovnitř – jako turisté všichni stejným vchodem. Ženám je jinak vyhrazen zvláštní vstup a zvláštní prostory.

Chce-li někdo vidět obzvlášť nádherné přírodní úkazy, měl by zamířit do Kappadokie, do oblasti s opravdu bohatou historií, kde najdete tzv. Fairy Chimneys – vysoké skalní útvary vzniklé vulkanickou činností, chrámy ve skalách či pozůstatky skalních obydlí. Zapojíte-li fantazii, uvidíte ve skalách velblouda, hlavu Napoleona i několikačlennou rodinu.

V Turecku jsme ochutnali i tradiční jídla. Pozorovali jsme přípravu placek gözleme naplněných špenátem, tvarohem, bramborami či masem. Byly vynikající! Někdy nás donesené pokrmy trochu překvapily a my jsme pozorovali naše hostitele, čím vůbec začít – co je omáčka a co je polévka. Turci milují černý čaj servírovaný v malých skleničkách. Chuť turecké kávy připravované různými způsoby, ale v žádném případě tím českým, se snad ani nedá popsat.

Týden strávený ve společnosti Španělů, Poláků a především našich tureckých hostitelů patřil k těm nejkrásnějším zahraničním projektovým setkáním v historii naší školy. Turci jsou velmi laskaví, zdvořilí a přátelští. Naši kolegové připravili nabitý program, abychom stihli jejich zemi poznat během krátké doby co nejlépe. Teď už víme, že pro většinu Čechů exotické Turecko je krásnou zemí, do které se budeme rádi vracet nejen za historickými památkami a nádhernou přírodou, ale především za milými přáteli.

Turečtí kolegové, studenti, hostitelské rodiny, teşekkür ederim. Bylo to skvělé!

Iva Přibylová

Ohlasy žáků

Obrovským zážitkem pro mě bylo bydlení v turecké rodině, kde jsem mohl poznat turecké tradice i nová jídla. Všichni byli velmi pohostinní a chovali se velmi přátelsky. Se všemi národy jsme si perfektně rozuměli. Byl to skvělý zážitek a každému bych tyto projekty doporučil. Poznáte, jak se žije v jiných zemích a zdokonalíte se v angličtině.

Martin Kubový

Setkání v Turecku proběhlo v pohodě podle mých očekávání a představ. V rodině to bylo fajn. Věděl jsem, že budu bydlet u Aliho, který před rokem bydlel u nás. Výlety byly velmi pestré. Bylo dobře, že jsme z Čech jeli v malé skupině - každý každému mohl sdělit svoje prožitky. Způsob života v Turecku se liší od toho, na který jsem zvyklý. Každému bych podobný projekt určitě doporučil.

Jakub Vošlajer

Mgr. Iva Přibylová | 09.04.2014 v 16:42