• Memento 07.02.2019 od 12:00
    Kino, Borohrádek

« Předchozí měsíc únor 2019 Další měsíc »

Projektové setkání V Katalánsku

Projekt Comenius Let´s Create byl zakončen setkáním čtyř partnerských zemí v Katalánsku.

Dvouletý projekt Comenius Let´s Create byl zakončen setkáním v katalánském Bescanu ležícím nedaleko Girony.  Vedle katalánské školy z Bescana byla do projektu zapojena polská škola z Raclawic, turecká škola  Cumhuriyet Lisesi z města  Çorum a Českou republiku zastupovala Základní škola T. G. Masaryka Borohrádek.

Náplní projektu bylo vedení fiktivní firmy. ZŠ TGM Borohrádek vytvořila firmu zaměřenou na výrobu hraček a pojmenovala ji Smart Toys for Smart Children. Vedle samotného vyrábění hraček jsme se zabývali průzkumem trhu, zpracovali jsme business plán, vytvořili katalog výrobků, vymysleli jsme obaly pro hračky či jsme natočili reklamu představující naše produkty.

V Bescanu  žáci pracovali v mezinárodních týmech. Workshopy byly zaměřeny na celoevropský problém současné doby, a to nezaměstnanost a s ní spojené hledání volného pracovního místa. Studenti se nejprve zabývali otázkou rozdílů mezi životopisem a resumé a poté svůj vlastní životopis či resumé v angličtině vypracovali. Následovala videa představující různé typy pohovorů u zaměstnavatelů a s tím byla spojena i poslechová cvičení. Později byli účastníci projektu rozděleni do několika dvojic zaměstnavatelů hledajících nejvhodnějšího kandidáta na volnou pracovní pozici a zbývající studenti se ucházeli o místo právníka, učitele, výzkumníka, prodavače nebo číšníka či servírky. Vše se odehrávalo samozřejmě v angličtině. Hlavně katalánští studenti zvládli tento úkol na výbornou. Někteří z uchazečů o zaměstnání i někteří ze zaměstnavatelů byli schopni  velmi vtipných reakcí.

Katalánští hostitelé pro nás připravili výlet na jednu z krásných pláží Costa Bravy, navštívili jsme i muzeum Salvadora Dalího ve Figueres, ze kterého nemůže chybět fotografie účastníků před tzv. Deštivým cadillacem -  předválečnou limuzínou, na jejíž kapotě stojí monumentální socha nahé ženy. Za autem, s nímž umělec ve 40. letech minulého století opravdu jezdil, pak stojí sloup z pneumatik a na něm se ještě vzpíná loďka. Když do příslušného otvoru hodíte minci, uvnitř auta začne pršet.

Nadšení jsme byli z výletu do Barcelony. Zájemci se podívali na fotbalový Camp Nou a poté jsme se všichni vypravili na procházku od Placa Catalunya po nejnavštěvovanější ulici Barcelony  La Rambla až k barcelonskému přístavišti. Zastavili jsme se na tržnici La Boqueria - Mercat de Sant Josep, kde jsme neodolali a koupili si vynikající čerstvé ovocné šťávy. Na jednom místě tu na vás čeká nepřeberné množství různých potravin od ovoce přes zeleninu až po různé mořské speciality.

Celé setkání bylo za účasti nejvyšších představitelů regionu ukončeno v bescanském divadle. Každá z účastnických zemí shrnula svoji dvouletou práci formou prezentace a videí, katalánští studenti přidali závěrečné kulturní vystoupení.

Další projekt Comenius naší školy končí. Rozhodně ale nekončí navázaná přátelství a spolupráce. Stali se z nás všech opravdoví přátelé, pro které projektová setkání v Borohrádku, v polských Raclawicích, tureckém městě  Çorum i katalánském Bescanu byla nezapomenutelnou životní zkušeností.

Mgr. Iva Přibylová | 28.06.2014 v 20:54