Projekt HeartHeroes a řetězec dobrých skutků #dobroskutkuj

Naše škola v letošním školním roce organizuje mezinárodní projekt HeartHeroes - Hrdinové s dobrým srdcem, do kterého jsou zapojeni žáci a učitelé z devíti evropských škol. V rámci tohoto projektu také organizujeme celorepublikový řetězec dobrých skutků s názvem #dobroskutkuj.

Projekt HeartHeroes
Celým projektem provází postavička HeartHero, která žáky přizvala do svého týmu Hrdinů s dobrým srdcem. Ti pomáhají druhým a snaží se dělat lidem radost, chrání naši planetu a rozvíjejí sami sebe v různých oblastech. Žáci ze zapojených škol organizují dobročinné aktivity - vyrábějí předměty, které prodávají, a výtěžek věnují na charitativní účely, různými způsoby se snaží potěšit seniory či zdravotně znevýhodněné či pořádají sbírky krmení pro opuštěná zvířata. Dále se kupříkladu věnují ochraně přírody - uklízejí své okolí nebo se učí šetrnému chování k naší planetě a správnému nakládání s odpady.

Žáci ze zapojených škol mají možnost komunikovat prostřednictvím online fóra, se školami z Ukrajiny a Francie jsme si vyměnili dopisy a v pátek 7. června si žáci 9.B vyzkoušeli tzv. Mystery Skype - záhadný videohovor přes Skype. Při něm se žáci pomocí moderních technologií spojili s vrstevníky ze zahraničí. Čeští ani zahraniční studenti však netušili, v jaké části světa se třída, se kterou komunikují, nachází. A právě co nejrychleji uhádnout, z jaké země žáci pocházejí, bylo hlavním úkolem. Tato aktivita vyžaduje týmovou spolupráci, neboť každý žák nese odpovědnost za určitou úlohu (kladení otázek, odpovídání na dotazy ano - ne, zapisování, práce s atlasem, vyhledávání pomocí mobilního telefonu atd.). Odhalení trvalo přibližně půl hodiny - partnerská škola byla nepatrně rychlejší. Byla jí Campus de Pouillé v blízkosti města Nantes (našim žákům bylo zatajeno, že se jedná o školu zapojenou do projektu, aby to nebylo tak snadné  :-) ).

Řetězec dobrých skutků
Protože projekt HeartHeroes považujeme za velmi přínosný pro všechny zapojené, rozhodli jsme se zorganizovat také celorepublikový řetězec dobrých skutků s názvem #dobroskutkuj. Ten byl spuštěn na konci března a již se do něho zapojilo mnoho lidí z různých částí ČR. Podrobnosti pravidelně zveřejňujeme na sociálních sítích (odkazy níže). Velmi nás těší, že naši školu navštěvuje řada žáků, kteří rádi pomáhají druhým a dělají jim radost. Někteří žáci navštívili Geriatrické centrum v Týništi nad Orlicí, kde potěšili seniory ručně vyrobenými dárky a hlavně společnými aktivitami jako čtením, hraním deskových her, společnou vycházkou a vyprávěním. Žáci se také vydali do rychnovského Centra Orion pomáhajícímu lidem s handicapem, uspořádali sbírku krmení pro záchrannou stanici, vyrobili mnoho drobných dárků či kartiček s povzbudivými vzkazy, které rozdávají druhým, uklízejí okolní lesy nebo třeba píší dopisy pro náhodné lidi.

Děkujeme všem žákům, pracovníkům školy, rodičům a přátelům školy, kteří se do řetězce dobrých skutků jakkoli zapojují a podporují to, o co se v naší škole snažíme. Věříme, že se nám společně daří inspirovat druhé, přinášet do každodenního života více radosti a šířit v naší společnosti laskavost. Těší nás, když vidíme naše žáky plné nadšení potom, co někoho potěšili. Věříme, že takovéto zážitky a zkušenosti jsou pro žáky velmi obohacující.

Nejvýznamnější plánovanou aktivitou v rámci #dobroskutkuj bude Běh pro Adama - podrobnosti budou zveřejněny již brzy. :-)

Fotografie, videa a další informace o #dobroskutkuj:

Web HeartHeroes: heartheroes.wixsite.com/czech
Stránka HeartHeroes na Facebooku: www.facebook.com/heartheroescz