• Memento 07.02.2019 od 12:00
    Kino, Borohrádek

« Předchozí měsíc únor 2019 Další měsíc »

Projekt eTwinning Time Capsule 2014 - 2114

Naše škola je ve školním roce 2014/2015 zapojena do projektu eTwinning s názvem Time Capsule 2014 - 2114. Stejně jako dalších čtrnáct škol z různých míst Evropy připravujeme rozmanité materiály, které budou uloženy do truhly. Ta bude na jaře 2015 ukryta v blízkosti školy. Otevřena by měla být za 100 let.

Součástí projektu je celá řada aktivit. Žáci páté až deváté třídy například v hodinách angličtiny psali dopisy pro budoucí generace. Někteří popisovali současnost, jiní vyjadřovali své názory na budoucí svět, vymýšleli auta, roboty či školu budoucnosti nebo se zamýšleli nad chybami, kterých se lidé dopouštějí. Vybrané dopisy byly odeslány polské partnerské škole, která z dopisů všech zapojených škol vytvořila knihu se vzkazy pro příští generace. Ta bude jedním z dokumentů uložených do truhly v blízkosti každé školy.

Žáci rovněž se zahraničními vrstevníky anglicky diskutují o různých tématech pomocí on-line nástroje, který umožňuje sdílet názory na zadaná témata, komentovat příspěvky ostatních či volit nejlepší příspěvky. Dále například vymýšlejí příběhy, jejichž hlavním hrdinou je maskot našeho projektu Mr Mole. Z příběhů vznikne malá knížka Mr Mole in the Czech Republic, prostřednictvím které bude netradiční formou představen náš stát.

Projekt však není zařazen pouze do hodin angličtiny. V hodinách výtvarné výchovy a práce na počítači vytvářeli čtvrťáci, páťáci a osmáci vánoční přání pro partnerské školy, třeťáci v hodinách výtvarné výchovy malovali obrázky zachycující současnost i vize budoucnosti, páťáci při práci na počítači vytvářeli návrh obálky pro mezinárodní knihu s dopisy, pomocí on-line nástroje vybarvovali maskota projektu a při pracovních činnostech zpracovali materiály o současnosti jako například brožuru představující dnešní železniční dopravu.

Žáci osmých tříd při češtině vytvářejí sborník rozmanitých slohových prací, textů o dnešní době a fotografií.  V matematice šesťáci sbírají data o současném životě a následně je zpracovávají, práce na projektech zaměřených na budoucnost i přítomnost je zařazena i do výuky německého jazyka.

V rámci projektu se žáci také například zapojili do mezinárodní fotosoutěže.

Celá škola se již připravuje na projektový den Time Capsule, který proběhne 6. března 2015. Při něm každá třída zpracuje vlastní materiály pro budoucí generace, které budou uloženy do naší truhly.

Vedle zdokonalování angličtiny a zařazení zajímavých aktivit do jednotlivých předmětů je velkým přínosem projektu samotné téma, které nutí k zamyšlení nad současným životním stylem a uvědomění si významu našeho jednání ve vztahu k budoucnosti.

Dopisy v angličtině napsané žáky naší školy - formát PDF

Dopisy v angličtině napsané žáky naší školy - on-line kniha

Mgr. Michal Přibyl | 13.02.2015 v 13:40