• Memento 07.02.2019 od 12:00
    Kino, Borohrádek

« Předchozí měsíc únor 2019 Další měsíc »

(Ne)bezpečně na internetu

Kino Borohrádek, 26. 2. 2019

Program (Ne)bezpečně na internetu, který připravili a vedli páni učitelé Michal Přibyl a Ondřej Sitka, mě velmi zasáhl. I když uplynul už více než týden, pořád se mi vrací obrazy, které děti veřejně vystavují i se svým jménem a často také bydlištěm na internetu. Zejména videa, která zveřejňují holčičky a slečny naší ZŠ na TikToku, byla pro mě neuvěřitelná. Dívat se na dětská tělíčka, která se vyzývavě nakrucují do rytmu hudby, nebylo příjemné. A to jsme na štěstí neviděli uživatelská jména, často ve tvaru Jméno Příjmení, a především dívčí tváře, které páni učitelé rozmazali, ale které jsou na internetu veřejné a identifikovatelné.

Proč se tak děti chovají, když jsou ve škole na nebezpečí upozorňovány? Navíc již po několikáté pro ně učitelé v rámci Dne bezpečného internetu připravují činnosti, ve kterých jim na konkrétních situacích ukazují záludnosti internetu, možnosti zneužití sociálních sítí. Děti jsou pak překvapeny, jak snadno uvěřily a do jaké pasti by se mohly dostat.

Rovněž jsme poznávali, že ani my dospělí se na internetu nechováme bezpečně. Na konkrétních ukázkách jsme například viděli, co se může dít s fotkami dětí v plavkách, které rodiče zveřejňují na internetu.

Program určitě nechtěl nikoho postrašit. Naopak. I když nás přednášející učitelé seznámili s velkým vlivem technologií a mobilních telefonů na zdraví, alarmující se stává závislost, ukázali, jak problémům předcházet, kde hledat pomoc. Přímo uvedli, jak jednoduše zařídit bezpečí pro své „mobilní“ děti. Škoda, že zájem ze strany rodičů byl tak malý.

Michale, Ondro, děkuji za skvělý program. Máte můj velký obdiv.

Mgr. Jaroslava Vošlajerová

Mgr. Iva Přibylová | 07.03.2019 v 10:32