Mírový běh v Borohrádku

Dne 14. června 2018 se účastníci Peace Run - tedy Mírového běhu, zastavili v Borohrádku.

Peace Run je nejdelší štafetový běh s hořící pochodní přes 140 zemí světa, jehož posláním je vytvářet a šířit atmosféru přátelství, míru a porozumění. Pod slovem mír si můžeme každý představovat něco jiného - rozumný svět bez válek, klidný život ve své zemi, ale třeba i obyčejnou rodinnou pohodu a harmonii. Symbol míru představuje hořící pochodeň, se kterou jsme mohli chvíli běžet či si ji alespoň podržet a vložit do ní svoje přání pro ostatní.

Mírový běh, celým názvem „Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run“, přiběhl do České republiky 10. června 2018. Mírový běh na své cestě navštíví desítky měst a obcí. Pochodeň stráví v ČR 11 dnů a urazí více než 700 km.

V mezinárodním týmu jsou v tuto chvíli kromě českých a slovenských běžců běžci z Guatemaly, Velké Británie, Ruska, Ukrajiny, Rakouska, Bulharska, Srbska a Austrálie.

Evropská část štafety začala 27. února 2018 v Sofii v Bulharsku a po více než 7 měsících souvislé trasy přes 38 států Evropy bude zakončena 8. října 2018 v portugalském Lisabonu. Mezinárodní tým během této doby urazí přibližně 15.000 km a jen v Evropě se setká s 250 000 lidmi.

Běžce jsme očekávali před školou a společně jsme přiběhli na hřiště, kde jsme mezinárodní tým účastníků přivítali hymnou této akce. Na oplátku jsme si vyslechli píseň v podání sportovců a zasoutěžili si v poznávání zemí, odkud běžci pocházejí. Naši parkouristé předvedli krátké vystoupení, hostům jsme předali obrázky s mírovou tematikou na výstavu do římského Colossea a na závěr jsme společně zasadili Strom míru.

Od školy zamířili běžci pod vedením starosty Mgr. Martina Moravce do sousedního Žďáru nad Orlicí. Část cesty je doprovázeli naši žáci společně s učiteli.

Děkujeme za návštěvu!!! Přejeme hodně sil do dalších kilometrů a mnoho úspěchů při předávání myšlenky míru.

Mgr. Iva Přibylová | 14.06.2018 v 16:10