Jak se dělá televize s Českou televizí

Školní TV ZŠ TGM Borohrádek se zúčastnila setkání školních televizí pod záštitou ČT. Náš tým doprovázela také bývalá žákyně Dorota Cikánová, která akci popisuje v níže uvedeném článku.

Ve dnech 16. a 17. října se Gymnázium Příbram proměnilo v televizní ráj. Proběhlo zde totiž setkání školních televizí společně s Českou televizí. V pořadí již třetího ročníku této akce se účastnil rekordní počet čtrnácti studentských týmů z různých koutů republiky, mezi kterými nechyběli ani zástupci Základní školy T. G. Masaryka v Borohrádku.

Na půdě gymnázia probíhaly po celé dva dny přednášky opravdových hvězd České televize určené jak pro školy, tak i veřejnost. Celá akce započala přednáškou meteoroložky Taťány Míkové a producenta Jaroslava Kučery. V různorodém programu si vybral opravdu každý. Účastníci měli možnost klást přednášejícím nejrůznější otázky, dozvědět se co nejvíce o jejich práci nebo s nimi natočit svůj vlastní rozhovor. „Líbilo se mi to moc, potěšila mě vstřícnost pozvaných hostů ČT,“ upřesňuje Tomáš Fuchsa z borohrádecké školní redakce.

Smyslem setkání, které bylo mimo jiné přenášeno živě na internetu, také bylo prezentovat tvorbu dětských televizí a vzájemně se inspirovat. Každá školní televize se představila, informovala o své činnosti a pustila krátké video na ukázku své tvorby.

Vyvrcholením pátečního dne bylo vystoupení televizního redaktora a moderátora Václava Moravce, který pobavil profesními zážitky a poradil budoucím moderátorům, jak dělat svou práci co nejlépe. V sobotu vystoupil například sportovní komentátor Robert Záruba, očekávaný nejen sportovními fanoušky, či Jakub Železný, moderátor hlavní zpravodajské relace ČT. „Akce se mi velice líbila, protože jsme se setkali v rekordním počtu, a to je 14 týmů školních televizí. Přednášky byly zajímavé a my měli možnost objasnit si nejrůznější informace. Toto setkání se vydařilo a doufám, že spolupráce s ČT bude pokračovat i do dalších let,“ doplňuje borohrádecký kameraman Tomáš Urbánek. „Na setkání školních televizí v Příbrami mě nejvíce zaujala přednáška Jakuba Železného nebo Václava Moravce,“ dodala spolužačka Anna Haladová.

Žákům z Borohrádku se akce moc líbila, domů se vrátili plni nových poznatků, které jistě zúročí při další práci v mediálním kroužku. „Získala jsem spoustu nových znalostí a poznatků a seznámila se s mnoha známými tvářemi z České televize jako například s Robertem Zárubou, Markem Wollnerem a Václavem Moravcem. Bylo pro mě velice zajímavé poslouchat jejich názory na českou vládu, sport nebo na imigranty ze Sýrie. Potěšilo mě, že mi poskytli rozhovor i podpis,“ shrnuje akci Martina Krejčíková, další zástupkyně borohrádecké redakce.

Dorota Cikánová

Fotografie z akce