Běh pro Adama

Naše škola pořádá dne 25. června 2019 charitativní akci s názvem Běh pro Adama.

Milí žáci, rodiče a přátelé školy,

k poslednímu červnovému týdnu na naší škole již tradičně patří charitativní běh. V předchozích pěti letech jsme uběhnutými kolečky pomáhali k výstavbě škol v Africe. Poslední dobou však často zaznívala přání raději podpořit někoho z našeho okolí.

Když jsme se v březnu seznámili s příběhem Adama Pešky z nedaleké obce Rohovládova Bělá, v naší škole jsme ihned cítili, že bychom mu moc rádi pomohli ke splnění jeho snu. Osobní setkání s ním a jeho rodinou nás v tom jen utvrdilo.

Video, které jsme natočili při návštěvě rodiny Peškových

Adam se narodil v roce 1997 a první čtyři roky života byl úplně zdravý kluk. Pak začal klopýtat, padat, měl problémy s vyjitím schodů a špatně vstával ze země i ze židle. V necelých šesti letech mu bylo diagnostikováno genetické onemocnění svalová dystrofie Duchenne.

Ve svých dvaadvaceti letech je upoután na elektrický invalidní vozík, pohybuje jen prsty a hlavou a je zcela odkázán na pomoc druhých. Přes všechny nesnáze života však Adam dokázal vystudovat gymnázium v Hradci Králové a stát se úspěšným reprezentantem České republiky v boccie - paralympijském sportu pro lidi s nejtěžším postižením.

Adamovým největším snem je kvalifikovat se na Paralympijské hry do Tokia v roce 2020. Jeho rodina, přátelé, sportovní tým a řada dalších lidí se snaží Adamovi se splněním jeho snu pomoci. V rodině se vše točí kolem tréninků a soutěží, matka s Adamem absolvuje všechny tréninky a závody, otec mimo jiné vyrábí pro Adama různé speciální pomůcky, které mu umožňují hraní boccii, pomáhají i další členové rodiny a širší okolí.

Adam se nyní ve světovém žebříčku 180 nejlepších hráčů boccii v kategorii BC3 nachází na 5. místě. Má za sebou řadu velkých úspěchů - je mistrem ČR a vybojoval medailová a další cenná umístění na evropských i světových pohárech. Podmínkou účasti na paralympiádě je však získávání dalších bodů na mezinárodních turnajích. Náklady spojené s účastí na těchto akcích jsou velmi vysoké a podpora z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na vše nestačí. Proto se ZŠ TGM Borohrádek a Česká federace Spastic Handicap rozhodla Adamovi a jeho rodině pomoci se získáváním potřebných financí.

Dne 25. 6. 2019 se v Borohrádku u písníku na Zámlýní od 10 hodin uskuteční charitativní Běh pro Adama, do kterého se zapojí žáci a učitelé ZŠ TGM Borohrádek a CZŠ Borohrádek. Přidat se může kdokoli další (veřejnost může přispět dobrovolným startovným či zasláním příspěvku na transparentní účet Adama - viz níže). Žáci mají k dispozici sponzorské listy, prostřednictvím kterých mohou oslovit dospělé s nabídkou sponzorování jejich běhu. Sponzoři přislíbí za každé uběhnuté kolečko o délce cca 1 km vyplacení určité částky. Při běhu účastníci získávají na startovní číslo čárku za každé uběhnuté kolečko. Počet koleček je pak organizátory zaznamenán do sponzorského listu. Žáci list ukáží svým sponzorům, kteří jim věnují slíbenou částku. Tu žáci následně odevzdají ve škole. Získané finance poté budou odeslány na Adamův transparentní účet. Ten byl nyní spolu s webovými stránkami o Adamovi zřízen Českou federací Spastic Handicap. Na účet může kdokoliv přispět částkou v jakékoli výši.

Příspěvek o Adamovi jsme zveřejnili také na stránce našeho projektu HeartHeroes - Hrdinové s dobrým srdcem na Facebooku. Věříme, že se k nám v podporování Adama přidají i další lidé.

Pojďme si v úterý 25. 6. 2019 zasportovat a pomozme Adamovi ke splnění jeho velkého snu.

Web o Adamovi: www.adampeska.cz
Odkaz na transparentní účet: https://www.kb.cz/cs/transparentni-ucty/pro-adama-pesku-na-bocciu-ceska-federace-spastic-h

Mgr. Michal Přibyl | 17.06.2019 v 18:43