« Předchozí měsíc prosinec 2019 Další měsíc »

Babičky a tatínek čtou prvňáčkům

Pravidelné hlasité předčítání přináší dětem mnoho dobrého.

Pravidelné hlasité předčítání přináší dětem mnoho dobrého: rozvoj mateřského jazyka, dovednost naslouchat a soustředit se nebo také rozvoj představivosti a uvažování. Tyto dovednosti většina dnešních dětí získává těžce, mohou za to počítače, televize a chytré mobilní telefony. Také čtenářství je třeba podporovat v dětech co nejdříve. Předškolní a mladší školní věk je období, kdy se děti mohou naučit lásce ke knížkám. Řekla jsem si, že by bylo dobré přizvat si někoho na pomoc, inspirovala mě nedávná akce Celé Česko čte dětem. Oslovila jsem osobně nebo prostřednictvím dětí prarodiče prvňáčků a podařilo se. Vznikla zatím tři krásná setkání: s babičkami paní Hůjovou a paní Bahníkovou a s tatínkem panem Kašparem. Patří jim velké poděkování. Výběr knížek byl ponechán na dětech, babičkách a tatínkovi. První dvě čtení, to byla krásná klasika: Jak pejsek a kočička myli podlahu a Dobrodružství veverky Zrzečky. Max s tatínkem vybrali novodobou, velmi poučnou knížku Filipova dobrodružství. Babičky si s dětmi povídaly o obrázcích, které jim děti nakreslily, tatínek přidal ještě poučné vyprávění ze svého dětství. Čtení a povídání bylo moc krásné a přineslo spoustu hezkého - vzájemný respekt, sdílení společného času a hlavně radost ze čtení. A děti mají příležitost učit se úctě ke starší generaci. Ještě jednou tedy velké poděkování všem a s dětmi se těšíme na další krásná setkání.

Mgr. Jana Chlandová

Mgr. Iva Přibylová | 28.04.2018 v 18:02